Цікаві досліди: смертність від коронавірусу

Нещодавно, у процесі підготовки статті з демографічного підґрунтя економічного розвитку, прочитав статтю п. Дмітрія Кобака – науковця з  Berens lab (Tübingen University), який працює над аналітикою великих даних у біології. Крім власної проблематики, пан Кобак також цікавиться застосуванням методології машинного навчання у галузі статистичних досліджень і, зокрема, для масштабних подій, явищ та процесів – виборів, урядових даних та статистики, тощо.

У вищезгаданій статті “Excess mortality reveals Covid’s true toll in Russia” у журналі Significance британського Королівського статистичного товариства та Американської статистичної  асоціації проаналізовано брехню про “переможенькі” Росії над короною та надмірну тамтешню смертність у 2020 р., але мене зацікавило інше. Ту ж саму методику застосовано для статистичної звітності України, мабуть, для апробації адекватності дослідження. Розраховано коефіцієнт для України і він, за розрахунками автора,  становить 1,8. Автор посилається на авторитетні джерела інформації, тому дане дослідження має певний науковий інтерес для вітчизняних дослідників.

Undercount coefficients are shown near the end of each bar together with the source: Ec = The Economist (econ.st/2LKJtlc); NYT = New York Times (nyti.ms/3gUMAT9); FT = Financial Times (on.f.com/3bC0Uz3); Ghafari et al. (bit.ly/3nu1dPv); DK = this article.  The undercount coefficient for Ukraine was computed as described here for Russia, using excess mortality for April–October 2020. (с) Dmitry Kobak

Україна, за даним дослідженням, у офіційних повідомленнях занижує дані смертності від коронавірусу на 80%. Як це інтерпретувати – залишу це питання відкритим.

І ще. Трохи роздратувала згадка про “оскаржуваний статус” Криму.

image

Note that we include Crimea in our analysis despite its contested status because the official statistics in Russia include Crimea. (с) Dmitry Kobak

Немов би посилання на те, що окупанти рахують кримську статистику, як російську, тому куди подітися, але все ж.

Крим – це Україна!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *